Skip to content

96 Lambertvl Hopewell Rd(Block 5 Lot 26)Hopewell, NJ 08525

Built 1790
Farm (Regular)

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block5
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description2SST 2OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,554
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,800
42%
Improvement Value:$329,400
58%
Total Assessment$566,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,875+5.5%
2024$16,942-0.1%
2023$16,959+2.5%
2022$16,549+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1790