Skip to content

131 Van Dyke RdHopewell, NJ 08525

Built 1800

Last Sale Date
Oct 19, 2011

Property Information

Block5
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG 2OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,663
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,000
62%
Improvement Value:$188,900
38%
Total Assessment$490,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,498+5.9%
2024$14,635-0.1%
2023$14,650+2.5%
2022$14,295+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1800