Skip to content

118 Lambertvl Hopewell Rd(Block 5 Lot 44)Hopewell, NJ 08525

Built 1970
Farm (Regular)

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 23, 1998

Property Information

Block5
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,770
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
51%
Improvement Value:$209,500
49%
Total Assessment$427,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,496+6.2%
2024$12,707-0.1%
2023$12,719+2.5%
2022$12,412+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 3477, Page 29

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 2412, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1970