Skip to content

1560 River RdTitusville, NJ 08560

Built 1900

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Nov 21, 1997

Property Information

Block60
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF/1UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,060
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,400
76%
Improvement Value:$65,700
24%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,653+3.3%
2024$8,376-0.1%
2023$8,385+2.5%
2022$8,182+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 3301, Page 93

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2564, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1900