Skip to content

159 Pleasant Valley RdTitusville, NJ 08560

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 1991

Property Information

Block60
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,630
Acreage2.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,900
61%
Improvement Value:$174,500
39%
Total Assessment$450,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,219+3.3%
2024$13,764-0.1%
2023$13,778+2.5%
2022$13,444+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956