Skip to content

1264 Bear Tavern RdTitusville, NJ 08560

Built 1966

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block62
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,719
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,400
41%
Improvement Value:$303,100
59%
Total Assessment$511,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,148+5.8%
2024$15,259-0.1%
2023$15,274+2.5%
2022$14,904+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,719DeedBook 6537, Page 1881Recorded10/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1966