Skip to content

6 Hansen'S CornerTitusville, NJ 08560

Built 1974

Last Sale Price
$356,000
Last Sale Date
Apr 29, 2002

Property Information

Block62
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,175
Acreage1.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,000
66%
Improvement Value:$143,200
34%
Total Assessment$427,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,487+6.7%
2024$12,643+1.8%
2023$12,423+2.5%
2022$12,122+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$356,000
DeedBook 4275, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook NaN, Page NaN