Skip to content

271 Penn Titusville RdPennington, NJ 08534

Built 1967

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 22, 2016

Property Information

Block63
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,896
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
55%
Improvement Value:$153,600
45%
Total Assessment$337,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,658+8.2%
2024$9,853-0.1%
2023$9,862+2.5%
2022$9,624+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 6266, Page 446Recorded10/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1967