Skip to content

254 Penn Titusville RdPennington, NJ 08534

Built 1951

Last Sale Price
$372,500
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block65
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1SB 1UG 2OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,012
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
53%
Improvement Value:$140,600
47%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,525+8.2%
2024$8,801+1.0%
2023$8,718+5.6%
2022$8,257+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$372,500
Sq Ft1,012DeedBook 6457, Page 556Recorded9/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1951