Skip to content

33 Dublin RdPennington, NJ 08534

Built 1965

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Apr 28, 1995

Property Information

Block65
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,418
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,600
51%
Improvement Value:$165,200
49%
Total Assessment$338,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,696+8.2%
2024$9,889-0.1%
2023$9,899+2.5%
2022$9,659+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 2934, Page 257

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2284, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1965