Skip to content

273 Penn Titusville RdPennington, NJ 08534

Built 1967

Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block63
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,417
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,100
41%
Improvement Value:$260,600
59%
Total Assessment$443,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,008+7.0%
2024$13,095-0.1%
2023$13,108+2.5%
2022$12,791+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967