Skip to content

18 Route 31 SouthPennington, NJ 08534

Built 1953

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block65
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningOCC
Sq Footage1,895
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,100
47%
Improvement Value:$152,800
53%
Total Assessment$288,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,121+7.7%
2024$8,468-0.1%
2023$8,476+2.5%
2022$8,271+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,895DeedBook 6379, Page 1197Recorded8/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1953