Skip to content

7 Morningside DrPennington, NJ 08534

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2015

Property Information

Block65
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,679
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,900
57%
Improvement Value:$154,500
43%
Total Assessment$356,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,252+8.5%
2024$10,375+2.0%
2023$10,171+2.5%
2022$9,925+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 5101, Page 217

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 3090, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1969