Skip to content

20 Penn Lawrenceville RdPennington, NJ 08534

Built 1964

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 8, 2016

Property Information

Block71
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,416
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,700
52%
Improvement Value:$177,700
48%
Total Assessment$369,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,662+3.3%
2024$11,289-0.1%
2023$11,300+2.5%
2022$11,027+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,416DeedBook 6280, Page 1645Recorded4/3/2017

Property Sale

Sale
$422,000
DeedBook 5884, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1964