Skip to content

27 Penn Lawrenceville RdPennington, NJ 08534

Built 1968

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Mar 25, 1993

Property Information

Block72
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,920
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,800
53%
Improvement Value:$173,600
47%
Total Assessment$369,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,412+4.1%
2024$10,959-0.1%
2023$10,970+2.5%
2022$10,699+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 2672, Page 115

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 2411, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1968