Skip to content

210 Ingleside AvePennington, NJ 08534

Built 1958

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Oct 24, 1997

Property Information

Block65
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG 2OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,996
Acreage2.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,300
47%
Improvement Value:$234,000
53%
Total Assessment$444,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,027+3.3%
2024$13,578-0.1%
2023$13,591+2.5%
2022$13,262+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 3288, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1958