Skip to content

108 Blackwell RdPennington, NJ 08534

Built 1956

Last Sale Date
Dec 13, 2011

Property Information

Block75
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SCB 3AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,765
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,100
52%
Improvement Value:$213,400
48%
Total Assessment$444,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,033+3.3%
2024$13,584-0.1%
2023$13,597+2.5%
2022$13,268+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956