Skip to content

11 Crest AvePennington, NJ 08534

Built 1982

Last Sale Price
$581,500
Last Sale Date
May 7, 2024

Property Information

Block83
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,403
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
39%
Improvement Value:$254,600
61%
Total Assessment$419,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,240+5.4%
2024$12,560-0.1%
2023$12,572+2.5%
2022$12,268+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$581,500
Sq Ft2,403DeedBook 6559, Page 649Recorded6/14/2024

Property Sale

SaleMulti
$189,000
DeedBook 3030, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1982