Skip to content

20 Crest AvePennington, NJ 08534

Built 1956

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block84
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,348
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,700
63%
Improvement Value:$100,500
37%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,467+6.6%
2024$7,939-0.1%
2023$7,947+2.5%
2022$7,755+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,348DeedBook 6413, Page 403Recorded9/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1956