Skip to content

28 Crest AvePennington, NJ 08534

Built 1956

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block84
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class16
Description1.5 SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,490
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,400
58%
Improvement Value:$106,800
42%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,025+6.8%
2024$7,512-0.1%
2023$7,519+2.5%
2022$7,337+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,490DeedBook 6526, Page 805Recorded6/22/2023

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5117, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1956