Skip to content

44 Dublin RdPennington, NJ 08534

Built 1901

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 16, 1988

Property Information

Block89
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,662
Acreage2.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,700
71%
Improvement Value:$106,900
29%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,637+3.3%
2024$11,264+5.2%
2023$10,710+2.5%
2022$10,450+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2443, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1901