Skip to content

117 Hopewell Wertsvl RdHopewell, NJ 08525

Built 1915

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 8, 2001

Property Information

Block8
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,310
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,400
64%
Improvement Value:$157,600
36%
Total Assessment$436,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,765+3.3%
2024$13,324-0.1%
2023$13,337+2.5%
2022$13,015+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4050, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1915