Skip to content

326 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2009

Property Information

Block95
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,228
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,700
68%
Improvement Value:$80,400
32%
Total Assessment$255,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,054+3.3%
2024$7,796-0.1%
2023$7,804+2.5%
2022$7,615+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4105, Page 173

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 3843, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1950