Skip to content

1182 Bear Tavern RdTitusville, NJ 08560

Built 1955

Last Sale Date
Jun 23, 2015

Property Information

Block95
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SCB 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,606
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,500
64%
Improvement Value:$99,300
36%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,489+3.4%
2024$8,209-0.1%
2023$8,217+6.5%
2022$7,717+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955