Skip to content

4 Old Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1986

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Jul 8, 2016

Property Information

Block95
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,673
Acreage4.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,200
67%
Improvement Value:$138,600
33%
Total Assessment$425,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,443+3.3%
2024$13,012-0.1%
2023$13,025+2.5%
2022$12,710+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$408,000

From:

To:

Sq Ft1,673DeedBook 6255, Page 1359Recorded8/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1986