Skip to content

32 Old Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1845

Last Sale Date
Mar 4, 2010

Property Information

Block95
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF 1UG 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,519
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,000
69%
Improvement Value:$113,200
31%
Total Assessment$369,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,656+3.3%
2024$11,283-0.1%
2023$11,294+2.5%
2022$11,021+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1845