Skip to content

1156 Bear Tavern RdTitusville, NJ 08560

Built 1957

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 20, 2015

Property Information

Block95
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,666
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,600
62%
Improvement Value:$101,800
38%
Total Assessment$268,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,473+3.3%
2024$8,202-0.1%
2023$8,210+7.5%
2022$7,639+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 6213, Page 252Recorded2/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1957