Skip to content

11 Fabrow DriveTitusville, NJ 08560

Built 1965

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block98
Lot83
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,269
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
53%
Improvement Value:$213,500
47%
Total Assessment$451,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,254+3.3%
2024$13,798-0.1%
2023$13,811+2.5%
2022$13,477+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5191, Page 196

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 2502, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1965