Skip to content

110 Slack AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block1003
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,977
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
33%
Improvement Value:$137,600
67%
Total Assessment$205,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,354+2.0%
2024$6,227+3.2%
2023$6,036+1.4%
2022$5,952+1.3%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-002853-26

Foreclosure Case
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Bankruptcy Stay
Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,977DeedBook 6291, Page 192Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 6067, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1900