Skip to content

880 Spruce StLawrence Township, NJ 08648

Built 1923

Last Sale Price
$165,900
Last Sale Date
Mar 29, 2005

Property Information

Block101
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,437
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
35%
Improvement Value:$74,400
65%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,563+2.1%
2024$3,491+3.2%
2023$3,384+1.4%
2022$3,337+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 5058, Page 100

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 3073, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1923