Skip to content

882 Spruce StLawrence Township, NJ 08648

Built 1923

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 31, 2007

Property Information

Block101
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,437
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
35%
Improvement Value:$75,400
65%
Total Assessment$116,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,594+2.1%
2024$3,522+3.2%
2023$3,414+1.4%
2022$3,366+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5710, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1923