Skip to content

1613 Brunswick AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2020

Property Information

Block302
Lot138
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningNC-2
Sq Footage1,128
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
36%
Improvement Value:$95,700
64%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,641+2.0%
2024$4,548+3.2%
2023$4,409+1.4%
2022$4,347+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 4824, Page 262

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2306, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1940