Skip to content

752 Trumbull AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block1102
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class28
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,360
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
32%
Improvement Value:$108,400
68%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,938+2.0%
2024$4,839+3.2%
2023$4,691+8.5%
2022$4,324+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,360DeedBook 6556, Page 386Recorded5/9/2024

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 6417, Page 1235Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$201,600
DeedBook 5039, Page 172

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 2496, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1930