Skip to content

725 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Aug 20, 2015

Property Information

Block1301
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,556
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
29%
Improvement Value:$214,400
71%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,353+2.0%
2024$9,166+3.2%
2023$8,885+1.4%
2022$8,761+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft3,556DeedBook 6227, Page 166Recorded8/27/2015

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5365, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1950