Skip to content

60 Lawn Park AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1915

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jan 6, 2023

Property Information

Block1306
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,196
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
64%
Improvement Value:$37,500
36%
Total Assessment$103,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,200+2.0%
2024$3,136-24.3%
2023$4,144+8.0%
2022$3,836+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,196DeedBook 6513, Page 377Recorded1/25/2023

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft1,196DeedBook 6510, Page 1303Recorded12/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1915