Skip to content

6 Rossa AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 4, 2004

Property Information

Block2312
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage768
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
50%
Improvement Value:$86,200
50%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+2.0%
2024$5,274+3.2%
2023$5,112+1.4%
2022$5,041+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4824, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1950