Skip to content

2071 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1910

Last Sale Price
$175,500
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block1401
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class28
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,488
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
39%
Improvement Value:$103,300
61%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,264+2.1%
2024$5,158+3.2%
2023$5,000+1.4%
2022$4,931+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,500
DeedBook 6146, Page 1132

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2411, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1910