Skip to content

130 Graf AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1951

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 22, 2023

Property Information

Block1502
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage792
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
42%
Improvement Value:$94,100
58%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,009+2.0%
2024$4,909+3.2%
2023$4,759+1.4%
2022$4,693+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft792DeedBook 6533, Page 69Recorded8/31/2023

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6033, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1951