Skip to content

141 Graf Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block1501
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage816
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
33%
Improvement Value:$136,100
67%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,304+2.0%
2024$6,178+17.7%
2023$5,247+1.4%
2022$5,174+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft816DeedBook 6501, Page 912Recorded9/27/2022

Property Sale

Sale
$151,250

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 6315, Page 1782Recorded2/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950