Skip to content

2288 Brunswick Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 10, 2008

Property Information

Block1606
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
DescriptionDENTAL CARE
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
31%
Improvement Value:$182,400
69%
Total Assessment$263,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,148+2.0%
2024$7,985+3.2%
2023$7,740+1.4%
2022$7,632+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3156, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1890