Skip to content

739 Bunker Hill Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block1602
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,596
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
32%
Improvement Value:$161,400
68%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,342+2.0%
2024$7,195+3.2%
2023$6,975+1.4%
2022$6,878+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$377,000
DeedBook 5389, Page 51

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3910, Page 288

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 2818, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1940