Skip to content

130 Lakedale DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block1703
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,230
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
35%
Improvement Value:$145,300
65%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,884+2.0%
2024$6,746+3.2%
2023$6,539+1.4%
2022$6,448+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5048, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1950