Skip to content

11 Fairfield Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1952
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2024

Property Information

Block1801
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,629
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
27%
Improvement Value:$200,200
73%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,467+2.0%
2024$8,297+3.2%
2023$8,043-15.5%
2022$9,516-17.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6565, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1952