Skip to content

78 Irwin PlLawrence Township, NJ 08648

Built 1925

Last Sale Price
$16,534
Last Sale Date
May 20, 2011

Property Information

Block1803
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,940
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
31%
Improvement Value:$193,500
69%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,730+2.0%
2024$8,555+3.2%
2023$8,293+1.4%
2022$8,178+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$16,534
DeedBook 6108, Page 426

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 6001, Page 908

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 4798, Page 173

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 3202, Page 238

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 2618, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1925