Skip to content

750 Valley Forge AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block1103
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,944
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,600
27%
Improvement Value:$152,900
73%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,240+2.1%
2024$6,110+3.3%
2023$5,916+1.5%
2022$5,830+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930