Skip to content

18 Rossa AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1935

Last Sale Price
$272,500
Last Sale Date
Nov 15, 2012

Property Information

Block2312
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,536
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
35%
Improvement Value:$160,300
65%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,599+2.0%
2024$7,447+3.2%
2023$7,219+1.4%
2022$7,119+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook 6160, Page 1212

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6107, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1935