Skip to content

16 Smithfield AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 3, 1996

Property Information

Block1901
Lot63
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,931
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
32%
Improvement Value:$195,100
68%
Total Assessment$288,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,925+2.0%
2024$8,747+3.2%
2023$8,479+1.4%
2022$8,361+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3112, Page 121

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 2842, Page 202

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 2409, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1940