Skip to content

24 Smithfield Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
May 13, 1998

Property Information

Block1901
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SST
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,023
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
30%
Improvement Value:$196,200
70%
Total Assessment$280,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,687+2.0%
2024$8,513+8.7%
2023$7,834+1.4%
2022$7,725+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 3387, Page 207

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 2822, Page 345

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook 2276, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1940