Skip to content

38 Smithfield AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block1901
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,102
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
33%
Improvement Value:$177,400
67%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,145+5.3%
2024$7,732+3.3%
2023$7,487+1.5%
2022$7,379+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956