Skip to content

529 Drexel AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2018

Property Information

Block1301
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,158
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
34%
Improvement Value:$186,900
66%
Total Assessment$282,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,758+2.0%
2024$8,583+3.2%
2023$8,320+1.4%
2022$8,204+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5872, Page 158

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2283, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1958